Reset na 100 procent – czy potrafimy wypoczywać?

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

Nadchodzi czas urlopów. Przemęczeni, zabiegani po całym roku ciężkiej pracy, marzymy o wypoczynku gdzieś w ciepłych krajach, na słonecznej plaży. Wyczekiwanie na zaplanowany urlop, trzyma nas przy życiu. Ale czy naprawdę potrafimy odpocząć, wyłączyć nie tylko laptopa, lecz także głowę?

Letnie obrazki czyli kłopoty z odpoczywaniem

Na plażach, w letnich kurortach, w hotelach często  możemy zobaczyć ludzi z laptopami, telefonami komórkowymi w rękach, pracujących nawet podczas urlopu, załatwiających na odległość niedokończone sprawy biurowe. (…) Dla niektórych urlop jest po prostu stratą czasu, który można by wykorzystać bardziej efektywnie: robiąc na przykład remont czy zapisując się na kolejny kurs. Dla wielu wypoczynek jest równoznaczny z leniuchowaniem i traktują relaks jako coś złego i wstydliwego. Gdy nie zajmują się obowiązkami, natychmiast pojawia się u nich stres i poczucie winy.

Nawet podczas wakacji wiele osób musi bardzo aktywnie zorganizować sobie czas. Coraz popularniejsze są wyjazdy zorganizowane, gdzie każdy dzień, od rana do wieczora, wypełniony jest kolejnymi zadaniami. Nawet, jeśli największą naszą potrzebą jest porządne wyspanie się, poczytanie ciekawej lektury, spokojne pobycie blisko z partnerem czy dziećmi, wstydzimy się tego lub nie potrafimy się zatrzymać  i odpuścić. Taki rodzaj spędzania czasu i wypoczywania nie jest korzystny dla organizmu, ponieważ nie daje szansy na nabranie odpowiedniego dystansu do wykonywanej pracy. Jak pokazują badania, ludzie, którzy potrafią dystansować się wobec swojej pracy i odpoczywać, mają mniej problemów ze zdrowiem, są mniej przemęczeni, mają lepsze samopoczucie, lepiej się wysypiają, rzadziej doświadczają objawów depresji i są bardziej zadowoleni ze swojego życia.

(….)

O czym pamiętać, aby naprawdę odpocząć

  • Aby nasz organizm mógł naprawdę wypocząć i zregenerować siły, potrzebuje  nawet trzytygodniowego urlopu. Tydzień to stanowczo za mało, aby nabrać sił do dalszej pracy.
  • Pierwsze dni urlopu to czas na adaptację organizmu do nowych warunków, rytmu i klimatu. Przestawienie organizmu i psychiki z trybu aktywności na tryb wypoczynku odbywa się stopniowo, dlatego potrzebujemy dłuższego urlopu, niż tylko kilka dni.
  • Spędzaj urlop tak, jak lubisz i z tymi, których lubisz. Nie trać tego ważnego czasu na tych, którzy cie męczą i irytują.
  • Nie przeznaczaj urlopu na rozwiązywanie problemów rodzinnych i konfliktów z przyjaciółmi.
  • Zmieniaj środowisko i dotychczasowy tryb życia. Najlepiej, żeby urlop był różny od stylu wykonywanej na co dzień pracy.
  • Uzgadniaj wcześniej z tymi, z którymi spędzisz swój urlop, jak go sobie wyobrażasz, co chciałbyś robić, zwiedzić i jeść. Pozwoli ci to uniknąć nieporozumień między wami i rozczarowania.
  • Nie zajmuj się pracą i załatwianiem prac biurowych podczas urlopu. Naprawdę nic się nikomu nie stanie, jeśli dokończysz je po swoim powrocie.
  • Po powrocie z urlopu również powoli wdrażaj się do codziennych obowiązków. Nie rzucaj się od razu w wir zadań, projektów i spotkań z klientami. Organizm potrzebuje stopniowo przestawić się ponownie na tryb pracy

Cały artykuł Adriany Klos możesz przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika „Charaktery” 7/2016.

Facebooktwitterlinkedinmail