Jak pokonać strach przed zmianą

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

Często jest tak, że stoimy w miejscu, sytuacja, w której jesteśmy nie pasuje nam, chcemy ją zmienić, ale jesteśmy sparaliżowani strachem. Jak sobie pomóc?

Adriana Klos, psycholog psychoterapeuta, tłumaczy, że nawet jeżeli jesteśmy niezadowoleni z naszej obecnej sytuacji, to jest ona przynajmniej oswojona, jesteśmy do niej przyzwyczajeni. – To nowe jest oczywiście marzeniem, ale niesie też ze sobą ryzyko – mówi.

Gość Trójki radzi, by zanim dokonamy zmiany, dokładnie przemyśleć, dlaczego jej potrzebujemy. – Na przykład, kiedy postanawiamy, że rzucimy palenie, trzeba się wcześniej zastanowić, co takiego nam ono naprawdę dawało – radzi.

Psycholog zwraca uwagę, że często stawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę. – Na przykład, gdy jesteśmy mamą małego dziecka, to chcemy więcej czasu spędzać z rodziną, oprócz tego mamy plan, żeby realizować się towarzysko i jeszcze rozwijać się zawodowo. To może to być ciężkie do osiągnięcia – mówi gość Grażyny Dobroń.

Z drugiej strony, w sytuacji, kiedy coś nam nie wychodzi, bardzo szybko się załamujemy, porzucamy wszystkie plany. Adrianna Klos twierdzi, że jesteśmy zbyt krytyczni wobec siebie, karzemy siebie za drobne błędy. – Bardzo ważne jest to, co sobie myślimy, bo nasze myśli mają wpływ na to, jak się czujemy, a w rezultacie na nasze działania. Myśli destrukcyjne działają na nas destrukcyjnie – twierdzi psycholog.

Audycji „Instrukcja obsługi człowieka” można słuchać od poniedziałku do czwartku.

Posłuchaj audycji

Facebooktwitterlinkedinmail