Ja jestem w porządku, ty jesteś w porządku

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

Kłopot ze złością

Zmuszanie się do zachowań, na które nie mamy ochoty, nie wyrażanie swoich prawdziwych poglądów, znoszenie zachowań, które nam nie pasują, sprzyjają narastaniu napięcia i złości. I to uczucie jest jak najbardziej naturalne w tym przypadku. Jest wręcz pożądane i zbawienne, bo sygnalizuje nam, że coś w naszym otoczeniu dzieje się nie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Daje nam energię do zmiany niekorzystnej sytuacji.

Jeśli tłumimy w sobie tę energię, nie przybliżamy się do rozwiązania naszego problemu, a dodatkowo szkodzimy sobie i relacji. Długo tłumiona złość obciąża organizm i może mieć konsekwencje somatyczne. Grozi też wybuchem agresji wobec drugiej osoby, często zupełnie niezwiązanej z naszym problemem. Takie zachowanie  z kolei wzbudza w nas poczucie winy, bo tak naprawdę nie chcemy i nie lubimy ranić innych.

Koncepcja asertywności mówi, że mamy prawo wyrażać swoje niezadowolenie, w sposób, który nie narusza praw innych ludzi. Każdy człowiek bowiem, chce wyjść z konfliktu „z twarzą”, nie lubi być oceniany i krytykowany. Dlatego większe szanse na załatwienie problemowej kwestii, da nam mówienie o swoich odczuciach, zamiast o intencjach drugiej strony.

Jeśli zamienimy komunikat „Ty”, na komunikat „Ja”, łatwiej będzie drugiemu człowiekowi zrozumieć nas i spełnić naszą prośbę. Zatem możemy powiedzieć koledze w pracy, żeby nie zwracał się do nas „Złotko”, bo tego nie lubimy, i wolimy, gdy nazywają nas po imieniu. Ale nie warto mówić mu, że to głupie zachowanie i że świadczy o braku kultury osobistej. Taka ocena jest daleka od asertywności. To już agresja i utrudnia osiąganie celów przy  zachowaniu dobrych relacji z innymi.

Czemu zachowujemy się agresywnie bądź ulegle?

  • nie wierzymy w siebie
  • chcemy manipulować innymi
  • boimy się, że nie dostaniemy tego, co chcemy
  • obawiamy się reakcji innych ludzi
  • uważamy, ze tak należy się zachować (ulegle)
  • chcemy uniknąć konfliktu (ulegle)
  • chcemy pokazać swoją siłę ( agresywnie)
  • chcemy wyładować swoją złość (agresywnie)

fragment artykułu Adriany Klos; całość czytaj w najnowszym numerze miesięcznika „Charaktery„. Praktyczne narzędzia radzenia sobie ze złością – podczas warsztatów asertywności z Adrianą Klos, 24.10. Zapraszamy!

Facebooktwitterlinkedinmail