Czy w pracy można znaleźć przyjaciółkę?

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

Psychologowie ewolucyjni piszą o zjawisku coraz większej rywalizacji między kobietami. Im lepiej panie radzą sobie w środowisku zawodowym, w biznesie, im większe odnoszą sukcesy, tym bardziej wrogo są do siebie nastawione, podejrzliwe, nieufne i zazdrosne.

Efekt wolności i ewolucji

Ewelina wspomina, jak zaraz na początku swojej pracy w dużej korporacji nawiązała kontakt z koleżankami z biura. Zwłaszcza z jedną z nich odkryła nić porozumienia. Ewelina była zachwycona, bo starsza koleżanka była liderką w teamie, cenionym pracownikiem, niemal prawą ręką szefa. Nieprędko się zorientowała, że tak naprawdę knuła za jej plecami, rozsiewała plotki i obmawiają ją. Ewelina nie mogła zrozumieć, dlaczego inteligentna i odnosząca sukcesy kobieta zachowywała się wobec niej tak prymitywnie i podle.

Badania psychologów pokazują, że kobiety zachowują się wrogo wobec innych kobiet, bo czują się niepewne, zagrożone przez inne, atrakcyjne i sprytne koleżanki. Chcą zapewnić sobie pozycję, walczą o protekcję szefa. Chcą też przyciągnąć uwagę najlepszego partnera, podkreślić własne atuty, umniejszając wartość koleżanek.

Często są zazdrosne, brakuje im poczucia własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa. Kierują się instynktem i emocjami, a żeby nie pozbawiać siebie możliwości sukcesu, życzą porażki innym.

Strategia Modliszki

Zatem przyjrzyj się dobrze swojej przyjaciółce, powierniczce uczuć i trosk, kumpeli czy choćby dobrej znajomej z pracy. To, że jest sprytna, ambitna, asertywna, energiczna i zdecydowana, nie przesądza jeszcze o nieszczerości waszej relacji. Ale jeśli potrafi schlebiać na zawołanie, wie, komu się przypodobać, aby osiągnąć swój cel, zawsze kieruje się przede wszystkim swoją korzyścią i jest mistrzynią manipulacji, może być raczej Modliszką, twoim przyczajonym wrogiem, a nie przyjaciółką.

Czytaj całość

Facebooktwitterlinkedinmail