Partner córki jest od niej 41 lat starszy

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

Moja osiemnastoletnia córka spotyka się z mężczyzną o 41 lat starszym. Dzieje się tak od pół roku, ale dopiero teraz się zorientowałam. Moja reakcja była oczywista – zabroniłam kontynuować tę znajomość. Niestety córka twierdzi, że go kocha i pragnie z nim ułożyć sobie życie. Ograniczyła z nim spotkania, ale (jak mnie poinformowała) tylko do czasu ukończenia szkoły. Wiem, że cały czas jest w kontakcie telefonicznym, a pewnie nieraz potajemnie się z nim spotkała. Czuję, że ją stracę, jeśli nie pozwolę na te spotkania (po prostu wyprowadzi się). Jednak nie mogę pozwolić na te spotkania. Co mam z tym zrobić?

Rozumiem, że bardzo się Pani martwi o córkę i o jej przyszłość. Rzeczywiście związek z tak wiele starszym mężczyzną może wzbudzać Pani niepokój, bo taka fascynacja nie jest często spotykana i wpływ dorosłego człowieka na młoda dziewczynę może być ogromny. Nie jest Pani pewna, kto to jest, jakie ma zamiary i boi się Pani. Może mogłaby Pani skontaktować się z nim, poznać go i porozmawiać.

Pisze Pani, że zabroniła Pani córce tych kontaktów, ale to nie zdało egzaminu. Córka jest dorosła i prawdopodobnie ma dużą potrzebę decydowania o swoim życiu i relacjach.

Może lepiej by podziałało, gdyby Pani, zamiast grozić czy zabraniać, więcej mówiła jej o swoich uczuciach. O tym, jak bardzo Pani ją kocha, jak bardzo chciałaby Pani, żeby była szczęśliwa. Proszę jej mówić o swoich niepokojach i może więcej z nią rozmawiać, żeby lepiej ją poznać i więcej się dowiedzieć o tej fascynacji. Może ten Pan, który mógłby być jej ojcem, daje jej coś takiego, czego jej brakowało i co może znaleźć też w domu. Może ona właśnie potrzebuje być wysłuchana i w taki prowokacyjny sposób chce zwrócić na siebie Państwa uwagę, Pani i swojego taty? Czasem dzieci robią różne dziwne rzeczy, bo nie potrafią powiedzieć nam wprost o swoich uczuciach i potrzebach.

Może ta trudna sytuacja pozwoli wam zbliżyć się bardziej do siebie, lepiej siebie poznać i zrozumieć. Warto więcej ze sobą rozmawiać, nawet o trudnych sprawach.

Więcej porad w zakładce „Zadaj pytanie ekspertowi” w serwisie Wirtualnej Polski.

Facebooktwitterlinkedinmail