Jak zachować spokój i równowagę, kiedy źle się dzieje

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

W twoim życiu, jak w życiu każdego człowieka, zdarzają się lepsze i gorsze momenty, dobre i złe chwile. Czasem cieszysz się z najdrobniejszych rzeczy, a następnego dnia z trudem wstajesz z łóżka i masz wszystkiego dość. Uskrzydlają cię sukcesy, ale gdy ci się coś nie udaje, wściekasz się i świat znów staje się wrogi i szaro-bury. Wszyscy jesteśmy narażeni na porażki, rozczarowania i ból z nimi związany. To jest wpisane w kondycję ludzkiego losu i nic tego nie zmieni. Jedno, co możesz i na co masz wpływ, to nauczyć się z tym żyć i jak najlepiej sobie radzić w sytuacjach stresujących i kryzysowych. Możesz się dobrze przygotować na gorsze momenty, które są nieuchronne.

Świadomość i akceptacja

Świadome zaakceptowanie tej prawdy może ci pomóc kierować swoim życiem. Trudne sytuacje mogą być dla ciebie wyzwaniem, bo domagają się przyjrzenia się sobie i twojemu życiu, apelują o zaspokojenie potrzeb, o twój rozwój. Wszystkie trudności życiowe pomagają ci, bo czynią cię mądrzejszą i bardziej świadomą. Zmuszają do tego, abyś odkryła w sobie moc i siłę sprawczą, abyś przejęła kontrolę nad własnym życiem i odważnie stawiła czoła problemom, bez okłamywania siebie i bez uników. Taka postawa kształtuje charakter i rozwija samoświadomość, pomaga lepiej zrozumieć siebie i realizować śmiało swoje życiowe plany. Już mówił Marek Aureliusz, że rzeczy są takie, jakimi je widzimy, a zmieniając opinie o nich i własną ocenę sytuacji, możemy stać się spokojniejsi i mniej zestresowani. Warto o tym pamiętać, aby zachować uśmiech, pogodę ducha i wiarę, że złe dni wkrótce przeminą.

Wewnętrzne zintegrowanie

Lepiej zniesiesz niepowodzenia i trudne sytuacje życiowe, jeśli zadbasz o każdą sferę swojego życia, od ciała, przez umysł i sferę duchową. Każdy element twojego organizmu powinien być zdrowy i silny, abyś mogła przeciwstawić się niepowodzeniom i przeciwnościom losu, poczuła w sobie moc i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Czytaj całość

Facebooktwitterlinkedinmail