Z dziećmi – o seksie

Adriana Klos
Autor: Adriana Klos

Pod koniec marca w naszym ośrodku odbyło się krótkie spotkanie szkoleniowe, jak rozmawiać z dziećmi o seksie. Rodzice ośmiolatków tłumnie przybyli do naszego ośrodka, zajmując wszystkie dostępne krzesła, pufy, koce i inne meble.

Temat jest ważny, wzbudził wiele emocji, pytań i zapotrzebowanie na ciąg dalszy. Trudno nam rozmawiać o seksie z naszymi dziećmi, często nie mamy wprawy, czujemy się zakłopotani. Z nami nasi rodzice, też często nie rozmawiali na ten temat. Często niestety straszyli, zawstydzali, krzyczeli, zbywali lub nawet oszukiwali nas, wymyślając różne historie. Gdy dziecko odkryje wreszcie prawdę, skąd się biorą dzieci, czuje się oszukane i zawiedzione. Traci zaufanie do najbliższych osób, bo nie może na nie liczyć w tak ważnej kwestii.

Jest pewien dowcip, jak Jaś z Małgosią idą przez park wraz z babcią i pytają ją: Babciu, skąd się biorą dzieci?
– No, bociany je przynoszą.
Na to Małgosia do Jasia szepcze:
– Jaś, powiedzmy jej prawdę, bo jak my jej nie powiemy, to już się nigdy nie dowie…

Mów dziecku prawdę, nie ignoruj jego pytań. To jego naturalna ciekawość, ma prawo do informacji na ten temat i chce ją dostać od Ciebie. Kto ma rozmawiać z dzieckiem na tak ważny temat, jak nie mama czy tata?

Jeśli masz trudność, aby swobodnie rozmawiać o seksie z dzieckiem, możesz się tego uczyć i oswajać z tematem.
– poczytaj artykuły m.in.: Jak rozmawiać z dziećmi o seksie

– poczytaj książki na ten temat np. „Zwykłą książkę o tym, skąd się biorą dzieci Alicjii Długołęckiej, „Wielką księgę cipek” i „Wielką księgę siusiaków” Dana Hojera i Gunilli Kvarnstrom

– przyjdź na wykład lub/oraz na warsztaty do „Strefy Zmiany”- „Jak rozmawiać z dziećmi o seksie”. Szczegóły: Adriana Klos tel. 516989833

Zapraszamy! To nie jest takie trudne, twoje dziecko czeka na Ciebie! 🙂

Facebooktwitterlinkedinmail